środa, 19 listopada 2014

Dieta dla uczulonych na SALICYLANY -> Poniedziałek

Moja pierwsza zamieszczona tutaj dieta będzie dość nietypowa. Może ona zdziwić osoby, które do tej pory nie spotkały się z pojęciem alergii na salicylany (przy tym na barwniki i konserwanty). Jeżeli ktoś się tym interesuje - bądź niestety sam boryka się z tym problemem, to wie jak bardzo ograniczoną pulę produktów możemy tutaj zastosować. 
Słowem wstępu, króciutko wytłumaczę czym jest dieta niskosalicylanowa. Jak sama nazwa wskazuje - celem takie diety jest wyeliminowanie salicylanów z diety poprzez zastosowanie odpowiednich produktów. Osoby, które są na nie uczulone mogą bezpiecznie jeść mięso, ryby, mleko, skorupiaki, jajka, żyto, owies, pszenicę, jęczmień i ryż. Niestety w dobie dzisiejszego "sztucznego" i "nafaszerowanego" chemią i ulepszaczami jedzenia, nawet te produkty, które wydają się wolne od tych składników mogą być niebezpieczne dla tej grupy osób.
Kwas salicylanowy powoduje u uczulonego nieprzyjemne objawy skórne a nawet może doprowadzić do niebezpiecznych ataków duszności.
Dieta ta zabrania używania większości przypraw (poza solą) i ziół, warzyw, owoców (pozwala na gruszkę bez skórki, banana i jedyną odmianę jabłka - Golden Delicjusz), bakalii, alkoholu (poza czystą wódką i ginem), napojów kofeinowych (wyjątek i to dla nielicznych stanowi słaba herbata i herbata z dzikiej róży), drożdży, miodu, przetworzonej żywności, kupnych słodyczy, sosów pomidorowych.

Moja dieta jest dobrana indywidualnie, do konkretnych przyzwyczajeń żywieniowych, wieku, aktywności i trybu życia. Dodatkowo obliczona na 1650-1750 kcal pozwala schudnąć, zwłaszcza przy stosowaniu lekkiej aktywności ruchowej jak np. spacer czy jazda na rowerze (większe obciążenie fizyczne jest niewskazane ze względu na problemy astmatyczne). 
Pomimo swojego przeznaczenia, dieta ta jest tak zbilansowana, że każdy może z niej skorzystać. 
Osoby, które są uczulone na salicylany uczulam na osobistą tolerancję tego kwasu.


Śniadanie I 363 kcal
Jogurt naturalny 150g z kawałkami 1 banana 150g i dwoma łyżkami płatków owsianych 20g
Kawa orkiszowa 250ml -> Polecam

Śniadanie II 185 kcal
Dwie kromki chleba żytniego na zakwasie 50g (przykład)
z listkiem sałaty 15g i pastą jajeczną 20g (przepis)
jedno jabłuszko Golden Delicjusz 75g (innych nie można!)
Herbata z róży 250ml

Obiad 693 kcal
Bulion gotowany na warzywach i mięsku 300ml z makaronem nitki 50g
Placki ziemniaczane 200g (przepis) z ułożonymi na nich podgrzanymi burakami czerwonymi 50g

Podwieczorek 237 kcal
Sok z jabłek Golden Delicjusz 200ml
Ciastka orkiszowe 40g -> Polecam  

Kolacja 195 kcal
Dwie kromki chleb żytniego na zakwasie 50g, 
posmarowane kremem do pieczywa Pilos 10g, 
z dwoma plasterkami karczku pieczonego 20g (domowej roboty, 
w kupnych mamy niestety dodatki chemiczne) i selerem naciowym 20g.
Słaba Herbata 250ml

Podsumowanie: 1653 kcal, procentowy skład: białko 13%, tłuszcz 30%, węglowodany 57%


Ważne jest, aby w miarę możliwości spożywać te posiłki w odstępie ok 3 godzin np 7.00 Śniadanie 1, 10:00 Śniadanie 2, 13:00 Obiad, 16:00 Podwieczorek, 19:00 Kolacja.

W budowaniu  diety bez dodatku salicylanów bardzo pomocny okazał się blog Salicylanki, w którym autorka nie tylko przedstawia różne przepisy, ale również tworzy bazę produktów dostępnych w sklepach bez dodatku tych groźnych dla uczulonych na salicylany, składników.

W dalszych etapach będę zamieszczać kolejne dzienne propozycje dla tej grupy odbiorców. Uczulam jednak, że dieta ta jest skomponowana pod konkretną osobę, uwzględniając jej zapotrzebowanie oraz nawyki żywieniowe i poddanej stałej obserwacji reakcji uczuleniowych na podane składniki. 
Należy zaznaczyć, że te produkty, które okazują się bezpieczne dla jednych osób, mogą powodować niepożądane skutki u innych. Wszystko to zależy od stopnia tolerancji na ilość salicylanów spożywanych w diecie. Dlatego tak ważna jest obserwacja swoich reakcji i umiejętne wykluczanie szkodliwych produktów z diety.

Zainteresowanych ilością salicylanów w różnych produktach odsyłam do strony, polecaną przez Salicylankę -> Tabele zawartości salicylanów w produktach spożywczych


3 komentarze:

  1. Nie masz trudności z kupieniem chleba na prawdziwym zakwasie?

    OdpowiedzUsuń
  2. To był rzeczywiście bardzo duży problem, ale udało mi się w końcu znaleźć małą piekarnię, co do której mam 100% pewności jeżeli chodzi o jakość pieczywa i produktów, z których jest zrobiony.
    Z tego co zauważyłam, w większych cukierniach nie dostaniemy chleba o wymarzonym składzie: mąka, woda, sól, zakwas bądź mąka, woda, sól, drożdże, który jest do zdobycia w tych mniejszych (ale niestety nie tak łatwo je znależć).

    OdpowiedzUsuń
  3. Podoba mi sie Twoja dieta .Sama od maja wiem ze jestem uczulona na salicylany ale dopiero nie dawno miałam probe robiona ktora to potwierdziła ale ze juz mam anemie , poszłam do dietetyka po ustalenie mojego meni aby zbyt nie błądzić a wszystko dostarczyć organizmowi .pozdrawiam Jola

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...