poniedziałek, 15 września 2014

Na początek sprawdź swoje zdrowie!

Nadchodzi w końcu taki dzień, gdy dochodzimy do wniosku, że chcemy zacząć uprawiać jakiś sport. Motywy mogą być różne, jedni chcą przede wszystkim zadbać o swój wygląd i sylwetkę, inni potrzebują odstresować się po wielu godzinach pracy, dla innych priorytetem staje się możliwość spędzenia czasu ze znajomymi, a jeszcze innych motywuje stan swojego zdrowia, zalecenia lekarza czy opinia społeczna  - w końcu sport jest „trendy”. Nie ważne jakie są motywy naszego postępowania – najważniejsze jest to, że decydujemy wziąć się za siebie. I co teraz?
W tym dziele będę zamieszczać wskazówki dotyczące wybranych aktywności ruchowych. Postaram się ułatwić ich wybór, pomóc w przygotowaniach i nakreślić różne formy wykonywania danej  dyscypliny/aktywności, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Jako trener nie byłabym poważna gdybym na samym początku nie wspomniała o znaczeniu badań lekarskich przed podjęciem aktywności fizycznej (zwłaszcza po długim okresie przerwy).
I o ile takie badania zaleca się osobom uznawanym za zdrowe, o tyle są one niezbędne w przypadku osób zmagającymi się z problemami zdrowotnymi. Szczególną uwagę należy zwrócić w takich przypadkach jak:

  • zdiagnozowane choroby układu sercowo - naczyniowego i oddechowego (mukowiscydoza, astma)
  • zdiagnozowane choroby metaboliczne (cukrzyca, choroby tarczycy, nerek, wątroby)
  • występujące czynniki ryzyka rozwoju choroby wieńcowej (nadciśnienie tętnicze , wysokie stężenie cholesterolu, wysoki poziom glukozy na czczo, otyłość – BMI >30kg/m2, palenie tytoniu, czynniki genetyczne – zawał lub nagła śmierć sercowa u ojca/brata przed 55r.ż, u matki, siostry przed 65r.ż.)
  • objawy w obrębie układu sercowo – naczyniowego i oddechowego (ból w klatce piersiowej, karku, rzuchwy, rąk i innych części ciała z powodu niedokrwienia, uczucia duszności w spoczynku, zawroty głowy i omdlenia, bezdech, opuchnięte kostki w obrębie stawów skokowych, palpitacje serca,szmery serca, zmęczenie bez przyczyny, przejściowa słabość mięśni)

Bez względu na to czy czujemy się zdrowi czy też nie – warto wykonać badania. W przypadku jakichkolwiek problemów – zapytać się lekarza co sądzi o podjęciu przez was aktywności fizycznej i jaką ewentualnie formę ruchu dopuszcza przy danej diagnozie.


Zdrowie jest najważniejsze! Sport ma służyć polepszaniu się kondycji zdrowotnej a nie jej pogorszeniu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...