środa, 21 października 2015

Uczulenie na salicylany (aspirynę), czyli najpopularniejsza alergia na leki XXI wieku.

W moich wcześniejszych wpisach zamieściłam kilka dni diety dla konkretnej osoby uczulonej na salicylany. Zmotywowana licznymi mailami oraz zszokowana coraz większą liczbą znajomych, których ta alergia "dopadła" postanowiłam poświęcić tej tematyce więcej czasu i miejsca na tym blogu.
Problem ten jest o tyle ważny, że z dnia na dzień wzrasta ilość osób dotkniętych tą "przypadłością", a fachowej i dostępnej literatury w tym temacie jest jak na lekarstwo. 
Kilka lat temu mało znana, dzisiaj określana mianem najpopularniejszej alergii na leki - alergia na salicylany (aspirynę).
pixabay.com
Bohaterami dzisiejszego wpisu są salicylany, a konkretnie estry kwasu salicylowego. Są one organiczną, bezbarwną i krystaliczną substancją. 
Alergia na salicylany jest bardzo przebiegła i perfidna. Na ten moment jest nieuleczalna.
Salicylany dość ciężko usunąć z organizmu. Zbierają i kumulują się w naszym organizmie proporcjonalnie do ich podaży w diecie.

Co powoduje ta alergia?

- pokrzywkę, wysypkę, zmiany skórne
- problemy żołądkowe - bóle brzucha, biegunka, wymioty
- wyciek z nosa, zatkanie nosa, ból głowy, zatok
- duszności, problemy z oddychaniem, ucisk w klatce
- wstrząs anafilaktyczny

Jak walczyć w sytuacji gdy ta alergia dosięgnęła nas czy naszych bliskich? Podstawą jest dobra i stała opieka lekarska. Sposób leczenia jest dostosowany do "stadium" w jakim znajduje się pacjent. Nieodzownym  i niezbędnym wręcz wsparciem w leczeniu jest utrzymywanie diety niskosalicylanowej. Dlatego też warto wiedzieć gdzie możemy znaleźć te związki i unikać ich szeroki łukiem.

Głównym źródłem salicylanów są:

 • NLPZ - niesteroidowe leki przeciwzapalne (leki działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, np. polopiryna i aspiryna (kwas acetylosalicylowy)
Poza tym znajdziemy je również w:
pixabay.com
 • większości warzyw i owoców -> odsyłam do tabeli
 • prawie wszystkich ziołach i przyprawach -> odsyłam do tabeli
 • większości bakalii -> odsyłam do tabeli
 • alkoholach (poza wódką i dżinem) i napojach tj: kawa, herbata, coca-cola i herbata z mięty -> odsyłam do tabeli
 • miodzie, lukrecji, cukierkach miętowych, gumach do żucia czy wszelkich kupnych słodkości -> odsyłam do tabeli
 • produktach drożdżowych
 • sosach, przecierach, koncentratach pomidorowych
 • żywności przetworzonej

Nie wypisałam szczegółowo produktów z konkretnych kategorii, ponieważ (wierzcie mi) o wiele łatwiej jest wypisać produkty, w których te związki nie występują bądź występują w śladowych ilościach. Zamieściłam jednak odsyłacze do świetnej strony, na której znajdują się tabele zawartości salicylanów przez konkretne grupy produktów. Uważam, że każdy cierpiący na tą alergie powinien się z tymi tabelami zapoznać (najlepszym pomysłem byłoby ich wydrukowanie  i przypięcie np. na lodówkę w kuchni).

Więc co tak na prawdę możemy bezpiecznie jeść?

pixabay.com
 • mięso 
 • ryby
 • przetwory mleczne
 • jaja
 • pieczywo bez drożdży (na zakwasie)
 • bakalie: sezam, orzechy włoskie, wiórki kokosowe (suche)
 • owoce: banany, gruszki bez skórki, limonki i jedyną odmianę jabłek jaką jest golden delicjusz
 • warzywa: ziemniaki bez skórki, zielona i biała kapusta, fasolka, seler (korzeń i nać)
 • tłuszcze: oleje roślinne (słonecznikowy, sojowy) tłoczone na zimno i bez dodatku konserwantów, masło i margaryna,
 • napoje: niegazowana woda mineralna, słaba herbata (najlepiej z owoców dzikiej róży lub rumianku), kawa bezkofeinowa, mleko sojowe, mleko ryżowe, sok gruszkowy domowej roboty
 • napoje alkohole jak wódka czy dżin
 • środki słodzące: cukier, syrop klonowy, melasa
 • przyprawy: sól morska, sos sojowy bez przypraw, szafran, mak
 • tofu, kakao, carob powder
Ważne, aby wyżej wymienione produkty, nie były przetworzone i by były wolne od chemii.

Co ważne - każdy alergik ma na nie inną tolerancję. Jeden uczulony spokojnie może delektować się smakiem pomidora, inny po jednym kęsie dostaje pokrzywki a jeszcze inny ataku duszności.

Niestety często występuje wśród chorych pogłębianie się i pogarszanie reakcji na alergeny, dlatego bez względu na stosowane leki - należy prowadzić odpowiednią dietę.

Oczyszczanie organizmu:

Poleca się stosować dietę - 0 salicylanów - przez 2-3 tygodnie, aby oczyścić z nich organizm. 
Po tym okresie można powolutku i stopniowo wprowadzać produkty o małym ich stężeniu. Obserwując reakcję organizmu można w ten sposób łatwo ocenić, które produkty należy na zawsze wykluczyć z diety, a które nie wywołują u nas żadnej niepożądanej reakcji i można (zawsze jednak z zachowaniem czujności) zastosować je w swojej diecie.

pixabay.com
Niestety każdy z nas jest narażony na rozwój takiej nietolerancji w naszych organizmach i jestem przekonana, że alergików będzie coraz więcej. Dlaczego? Ponieważ jak można się szybko zorientować substancje te są wszechobecne. Najgroźniejsze ich stężenie znajduje się w lekach, tak łatwo dostępnych, tak często przez nas stosowanych na każdy rodzaj infekcji, bólu czy stanu zapalnego. 
Nie każdy organizm jest w stanie znieść taką ich ilość i stężenie. Przypominam, że salicylany nie są usuwane z naszego organizmu na szybkiej zasadzie - zjedzony, przetrawiony, wydalony. Dlatego bombardowaniem się tymi estrami jest takie groźne dla zdrowia.

Polecam:

Bardzo pomocnicze będą na pewno przepisy i tabele opracowane i zamieszczone na blogu triada-aspirynowa.blog.pl.

Szczerze polecam również stronę salicylanka.blogspot.com, w której znajdziemy przepisy i produkty polecane przez autorkę.

7 komentarzy:

 1. \znam ten ból, trzeba unikać także porzeczek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dieta niskosalicylanowa boli chyba najbardziej miłośników owoców :( bo z całej bogatej puli zostają raptem 3 rodzaje...

   Usuń
 2. ciekawy post! nie słyszałam wcześniej o tej alergii, ciekawa jestem czy sama jestem uczulona na salicylany, bo w sumie mam objawy, ale one pokrywają się z objawami innych chorób, na które jestem chora :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy post! Nie znałam wcześniej tego tematu, kilka rzeczy mnie zaskoczyło... Będę musiała jeszcze lepiej zgłębić ten temat. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. mam uczulenie na salicylany, do tego nie jem mięsa, więc moja dieta jest dość ograniczona, nie mogę siedzieć długo, nie mogę się opierać, nie mogę otworzyć nawet słoika, bo zaraz mam pokrzywkę, a przy nasilonej pokrzywce strasznie kręci mi się w głowie. Ogólnie nie polecam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pokrzywka doprowadza mnie do furii...wyglądam okropnie. Prawie na całym ciele występuje i swędzi, a ból głowy otepia. Nie mam pojęcia co gotować na obiady dla siebie i rodziny. Ponieważ jest tak mało produktów które można jeść, to czy powinnam przyjmować witaminy?

  OdpowiedzUsuń
 6. Sam mam uczulenie na kwas acetylosalicylowy, za to nie mam uczulenia na kwas salicylowy.
  Mogę dowolnie jeść produkty zawierające salicylany, za to przyjęcie kwasu acetylosalicylowego kończy się u mnie ciężką reakcja alergiczną (obrzęk gardła i krtani).

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...