poniedziałek, 22 września 2014

Aktywność ruchowa w Polsce.

Jak pokazują najnowsze badania, z aktywnością w Polsce nie jest wcale tak źle jakby się mogło wydawać. Coraz częściej i coraz liczniej decydujemy się na spędzanie wolnego czasu na zajęciach sportowych. Już 66% osób przynajmniej raz w roku podejmuje jakąkolwiek aktywność ruchową, z czego 40% przyznaje, że ćwiczy regularnie.
Na poniższym wykresie przedstawione są sporty cieszące się największą popularnością w Polsce.


Jak widać jazda na rowerze dominuje nad pozostałymi dyscyplinami. Myślę, że nie bez przyczyny w Polsce powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych. Atrakcyjniejszą formą transportu i dojazdu do szkoły, na uczelnię czy do pracy staje się właśnie rower .

Warto zaznaczyć, że z roku na rok coraz więcej osób posiada i rozwija umiejętności sportowe związane z dyscyplinami, z którymi wcześniej nie mieli do czynienia. Poniższy wykres przedstawia porównanie posiadanych umiejętności sportowych w 2002 i 2013 roku.


Myślę, że wyniki mówią same za siebie.

Z czego to wynika? Dlaczego decydujemy się podjąć aktywność fizyczną? 
Przede wszystkim dla zdrowia (70%). Następnie dla  przyjemności (61%), lepszego samopoczucia, odreagowania stresu i dobrej formy fizycznej(47%). Ciekawe, że spora cześć osób (34%) wybiera aktywność fizyczną jako formę spędzenia czasu ze znajomymi czy rodziną. Co dziwne dopiero co czwarta osoba uprawia sport mając na uwadze przede wszystkim wygląd i kształtowanie ładnej sylwetki (24%).
Porównując ze sobą powyższe motywy u obu płci okazuje się, że kobiety częściej kierują się wyglądem, lepszym samopoczuciem i zdrowiem, natomiast mężczyźni częściej uprawiają sport po prostu dla przyjemności.

Z badań wynika, że sport jest domeną ludzi młodych, wykształconych, zamieszkujących miasta. Propagują modę, która powoli zaczyna rozprzestrzeniać się na coraz dalsze obszary i grupy społeczne. Modne stają sportowe akcje charytatywne, w których coraz liczniej bierzemy udział.  Oby tak dalej!


Dane, na które się powołuję w powyższym poście pochodzą z badania CBOS, BS/129/2013, opracowane przez M. Omyłę -Rudzką

2 komentarze:

  1. A spacery z psem i dogtrekking... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najprawdopodobniej znajdują się wśród 3%, opisane jako - inne sporty. Dogtrekking nie jest jeszcze dość popularny, ale mam nadzieję, że to się niebawem zmieni :).

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...