środa, 29 października 2014

Góry, góry...nasze góry...

Tatry wrzesień 2014
Dawno, dawno temu… wędrówki górskie mnie kompletnie nie pociągały. W ogóle góry same w sobie były dla mnie czymś powszednim, ot taka nierówność terenu, którą widywałam każdego dnia. Przełomowy moment miał miejsce w zeszłym roku, kiedy to wraz z mężem i naszymi przyjaciółmi z Krakowa & Mielca i ich czworonożnym championem wybraliśmy się na spacerową wędrówkę na Rysiankę i Lipowską. Piękna pogoda, wspaniałe towarzystwo, cudowne widoki – czegóż chcieć więcej?
Może nie uwierzycie, ale pierwszy raz nie przeszłam szlaku patrząc tylko i wyłącznie pod nogi. To był mój dotychczasowy błąd. Nie wiem z czego on wynikał, czy z mojej niepewności podłoża, tendencji do stawiania nogi pod dziwnym kątem, czy od zainteresowania strukturą geologiczną :D. W każdym bądź razie do tej pory większość moich pieszych wycieczek przeszłam, w dużej mierze, podziwiając podłoże zamiast podnieść głowę i rozejrzeć się wokoło. Nawet nie zdawałam sobie sprawy jak wiele mnie omija – GÓRY SĄ PRZEPIĘKNE! Od tamtej pory, jak tylko mamy okazję, to chętnie wybieramy się na wycieczki piesze w góry.

Tatry wrzesień 2014

Wędrówki górskie są świetnym sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu. Poza pięknymi widokami i przebywaniem na świeżym powietrzu wpływają pozytywnie na układ krążenia pobudzając przy okazji nasz metabolizm. Chodząc po górach  spalamy  średnio od 360-750 kcal na godzinę. Dla przykładu - ostatnio po 9 godzinnej wędrówce w Tatrach mój mąż spalił ponad 5000 kcal, a ja niecałe 4000 kcal.
Oczywiście wszystko zależy od naszej wagi, płci czy indywidualnego tempa metabolicznego oraz samej trasy. Trzeba też zaznaczyć, że większy ciężar spalania przy kilkugodzinnej wędrówce opiera się na tłuszczach. Wysiłek ten należy do wysiłków tlenowych, a ostre odcinki podejść aktywizują  naszą tkankę mięśniową i rozwijają kondycję. Ogromnym plusem jest to, że dzieje się to na łonie natury.


Na pewno nie jestem ekspertem od pieszych wędrówek. Takimi są wykwalifikowani przewodnicy. Chciałabym jednak przekazać kilka wskazówek odnośnie przygotowania do wędrówek górskich, które wg mnie są bardzo istotne dla początkujących.
Mapa i zapoznanie się z przebiegiem trasy.


Jedna z moich tras: Rycerka - Wielka Racza - Przegibek -
 Rycerka. Maj 2014

Wybierając się w góry nie zapominajmy o tym, by wcześniej zaplanować naszą wyprawę – z pomocą mapy ustalamy gdzie idziemy, jakim szlakiem i ile nam  to zajmie czasu. Jeżeli nie pokonaliśmy nigdy danego szlaku nie sugerujmy się czasem wskazanym do pokonania danego odcinka, zawsze dajmy sobie jego odpowiedni zapas. Pamiętajcie, że musimy wziąć pod uwagę godzinę zachodu słońca – gdy robi się szaro powinniśmy znaleźć się w schronisku (jeżeli jest to kilkudniowa wyprawa i planujemy tam nocleg), bądź zaplanować trasę w ten sposób, aby zakończyć wtedy naszą wędrówkę. Nie chodzimy po ciemku w górach – to bardzo niebezpieczne.


Odpowiedni ubiór.


Jeżeli w bieganiu ubiór nie jest najbardziej istotny, tak przy wędrówkach jest to jedna z najważniejszych rzeczy. Podstawą są  odpowiednie górskie buty. Najlepiej by były średnio wysokie - ponad kostkę. Jeżeli chodzimy sporadycznie po górach to można zakupić buciki za ok. 150-200zł. Jeżeli jednak chodzicie częściej to sami zobaczycie, że zainwestowanie w droższy i bardziej profesjonalny sprzęt sprawi, że rzadziej będziecie zmuszeni wymieniać obuwie, co może okazać się dla was korzystniejsze. Nie wybierajcie się w góry w tenisówkach czy adidasach (nie wspomnę o butach na obcasie czy japonkach…). Pogoda w górach zmienia się jak w kalejdoskopie, błoto pojawia się znikąd, a skały są śliskie, więc nie trudno o wypadek.
Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, w górach należy mieć zawsze coś ciepłego do ubrania, kurtkę przeciwdeszczową, czapkę i rękawiczki. Ubieramy się na tak zwaną cebulkę. Wierzcie mi – nawet w środku lata, pogoda i temperatura na szczytach potrafi dać w kość. My to zrozumieliśmy z mężem dosadnie, gdy będąc na szczycie Pilska pod koniec czerwca spotkał nas deszcz i mocny drobny grad (zaznaczę, że taka pogoda utrzymywała się tylko na szczycie, gdzie poza kosodrzewiną nie było nic co mogłoby dać nam jakiekolwiek schronienie). Wystarczyło zejść kilkaset metrów niżej gdzie była piękna letnia pogoda.

Wyposażenie plecaka.


Poza prowiantem polecam gorącą i słodką herbatę, tabliczkę czekolady (najlepiej gorzkiej), wodę mineralną niegazowaną, latarkę oraz apteczkę – a jeżeli nie całą to przynajmniej plastry i wodę utlenioną (dobrze by było mieć również jakiś bandaż) .
Możecie się śmiać, ale idąc w góry warto mieć numer ratunkowy TOPR/GOPR - 0 601 100 300. Wpiszcie go po prostu do komórki, odpowiedzialne podejście do wycieczek górskich to podstawa.

Zachowuj się!


Tatry wrzesień 2014
Bardzo istotną sprawą wg mnie, na którą w mojej opinii zwraca się za mało uwagi jest, kultura i odpowiednie zachowanie się w górach. Idąc ścieżkami pamiętajmy, że nie jesteśmy u siebie. Nie płoszmy zwierząt i nie zakłócajmy spokoju w górach nadmiernym i niepotrzebnym krzykiem i głośnym zachowaniem. Już nie mówiąc o wyrzucaniu śmieci i przede wszystkim (notorycznie napotykanych) butek po piwie. Jeżeli już musisz wypić piwo na szlaku, zabierz go do plecaka, przy najbliższym schronisku możesz wyrzucić butelkę do kosza. Nie róbmy z lasów i gór śmietnika, tym bardziej, że jesteśmy tam gośćmi!
Przy okazji zaznaczę - jesteś odpowiedzialny - nie upijaj się w górach! Wszelkie konsekwencje pozostawiam waszej wyobraźni.

Nie szarżuj!


Gdy idziemy w grupie pamiętajmy o zbiorowej odpowiedzialności. Nie przesadzajmy z tempem, gdy wiemy, że ktoś może sobie nie poradzić i nie zostawiajmy nikogo samego w górach (zwłaszcza początkującą i słabszą kondycyjnie osobę).
Co ważne - jeśli dopiero zaczynamy przygodę z górami nie wybierajmy się sami w góry. Chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego?

Poniżej kilka zdjęć z sobotniej wyprawy na Muńcoł (przepraszam za jakość wszystkich zdjęć, ale są spontaniczne i robione telefonem - nigdy nie pamiętam  o zabraniu aparatu na wycieczkę).

Poranek w górach...coś pięknego.Morze mgieł

Coraz bliżej święta :)


PromyczkiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...